Reunions and claims

Reunions and claims

REUNION COORDINATORS: To publicize your unit’s reunion, fill out the form on page 40 of the February 2002 VFW magazine or print out a form from VFW’s website: http://www.vfw.org/magazine/51.shtml. Send to VFW magazine, 406 W. 34th St., Suite 523, Kansas City, MO 64111. Please note that improperly completed or illegible forms will be discarded. Submit four months in advance of reunion date. Proposed reunions will be listed only when space is available.

AIRFORCE

12th Tact Ftr Wing, 12th Bomb Gp, 12th Flying Training Wing:

Wilbur Anderson (919) 736-3711; wanderson6@nc.rr.com

15th WAF: Dixie Odom (912) 685-4006

3450th Tech Tng Wing, 3450 Tech Trig Gp, 3454 Tech Tng Sqdn

(Francis E. Warren AFB, Wy. 1950-57): Robert Aughie (715)

423-9616; vibob46@yahoo.com

3454th Tech Trng Sqdn (F.E. Warren AFB, Cheyenne, WY 1948-

57): Robert Aughey (715) 423-9615; vibob46@yahoo.com

364th Ftr Gp (WWII, Honington, Eng, 8th AF & support units):

Dan Leftwich (937) 890-3641

387th Bomb Gp(M), 9th AF (B-26 Martin Marauders all units):

Paul R. Priday (740) 852-6694

410th Bomb Gp (ETO, WWII): Milt Gussow 130 Lestrade Pl.,

Biloxi, MS 39530; hotel: 1-800-427-7247 (code name 410BG)

41st Ftr Sqdn: Robert Brewer (831) 758-6274;

bobada@redshift.com

474th Ftr Bomb Wing (Korea 1952-53): Ken DeVillers

(608) 269-0023; kenvivd@hotmail.com

47th Bomb Gp, 8th AF (WWII): Byron Schlag (412) 734-2129

47th Bomb Gp (WWII): Costa Chalas (508) 224-4982;

508-224-3930 (FAX)

48th TC Sqdn, 313th TC Gp: Dudley Rose (440) 428-3284

86th Ftr Bomb Wing (Germany 1950-55): William H. Merrill

(601) 372-1720; rustynail999@aol.com

AACS Alumni Assn (AACS-AFCS-AFCC, all personnel):

Mac Maginnis (253) 474-8128; cmagin4375@aol.com

AC-119 Gunship Assn, 17th & 18th Sp Ops Sqdns:

Larry E. Fletcher (573) 365-8916; lfletcher@socket.net

AF Special Projects Production Facility (AFSPPF), Westover

AFB, MA: Al Crane (757) 867-8543; CraneJrA@aol.com

8-47 Stratojet Assn: Alex Alexander (210) 653-5361;

sigmund.alexander@worldnet.att.net

Nagoya/Komaki Air Base: John Campo (816) 407-0055

OCS Class 58A: George Livingston (509) 725-6251;

livinggt@famrc.org

Texas Towers (all stationed on board): Robert M. Walker

(330) 658-3689; rwalker698@aol.com

US Armed Forces Nuclear Energy Assn: Ed Fedol

(317) 839-2737; gully@knology.net

ARMY AIR FORCES

243rd Port Co (WWII): Jake Jacobson (814) 723-6278

40th Inf Div, 160th Inf Rgt, Co E: Paul T. Swartz (724) 662-2269

41st Ftr Sqdn: Robert Brewer (831) 758-6274;

bobada@redshift.com

457th Bomb Gp, 748th/749th/750th/751st Sqdn: Will Fluman

(717) 258-3090; 719-258-0560 (FAX); oakgrove35@aol.com

47th Bomb Gp, 8th AF (WWII): Byron Schlag (412) 734-2129

504th Bomb Gp (VH): Tom Schoolcraft (830) 303-5732

60th TC Gp (all units): John Diamantakos (205) 823-4747

71st Ftr Wing: Frank Gentry (615) 822-1556

7th AAF, 494th Bomb Gp (H) (WWII): Eunice Goodrich

(319) 895-8162

9/15 AF, 323rd Gp, 331st Air Svc Sqdn (Africa, Italy):

Robert W. Koehler (309) 266-5039

HQ, 50th TC Wing & 441st TC Gp: Frank Ehrman

(317) 271-8568; fnehrman42@cs.com

ARMY

101st Abn Div, 501st Abn Inf, 2nd Bn, Co D: Charles `Chuck’

Leshikar (512) 376-2602; leshikar@aol.com

102nd Inf Div (“The Ozarks”): Sam Alfonso (504) 455-1972

109th Evac Hosp: Howard Klitgaard (414) 354-4857

10th Armd Div Vets Assn: Michael P. Romano (860) 442-5513

1134th Engr Combat Gp, HQ Co: Fred E. Duty (304) 369-3230

117th AHC (VN) Assn: Al Bennett (229) 896-2500;

namvet42@hotmail.com

11th AAA AW Bn, Sp Bn: Ed H. Lamers (605) 694-2788

1476 Engr Maint Co: Everett E. Bruer (805) 644-8846;

evbruer@juno.com

14th Armd Cav, I Co (1949-52): Andrew King (845) 783-2830

152nd Sta Hosp (ETO Blood Bank): John Bihari (740) 922-5549

1549th Eng Survey Pltn: Dick Thompson (772) 548-4610

15th Med, 1st Cav/Medevac (Vietnam): Mike Smith

(208) 459-9592; mvandco@aol.com

160th Gen Hosp (WWII): William R. Solomon (765) 482-4791

16th Armd Div: Edward Krusheski (609) 978-0490;

ED16ARMOR@aol.com

17th Abne Div Assn: Bart Hagerman (270) 842-2381

17th Sig Bn (all years): Ado D. Janssen (703) 281-3170;

adjanssen@aol.com

1st Inf Div, 12th Cav, 3d Bde, 1st Cav Div, Co D: Donald K. Reid

(505) 769-1754; dsreid@plateautel.net

208th Combat Engr Bn: Edward M. Stefanik (412) 885-5715

225th AAA Searchlight Bn (WWII): Frank Dorsey

(845) 786-5042

231st Engr Combat Bn, Co C: Gordon O. Christenson

(701) 838-6572; bdc@ndak.net

235th Obsn Bn: James Gogin, 210 E. Main, Whitewater, WI 53190

238th Engr Combat Bn: Jesse L. Miller (717) 854-5169;

JMJ756@msn.com

243rd Sig Opn Co (WWII): Al Nadassy (440) 871-3666

24th Div, 34th & 19th Inf Rgt, 1st Bn & all support units (Korea

1950-54): Charles W. Shoe (704) 455-2937;

shoecw@vnet.net

24th Inf Div (West Coast): Donald L. Barrett (310) 370-2095

250th FA Bn: Rosabelle Yuratich (985) 564-2647

254th Engr (Combat) Bn: Edward C. Vickstrom (906) 486-4804

255th FA Bn, XII Corps, 3rd Army: Marvin George (661) 835-7375

25th Div, 24th Inf Rot: Samuel E. Jenkins (706) 733-8944

25th Inf Div, 35th Rgt, Co D: Leo J. Selesky (440) 951-8414

273rd FA Bn: Wilbur LaRue (785) 379-5609

274th AFA Bn: Austin D. Bowlby (574) 262-2236

277th FA Bn: John Edwards (765) 759-6037;

jonandvet@earthlink.net

28th Div Arty, 108th Svc Btry (Germany 1952-53): Marvin

Jungwirth (605) 472-0748; mjjung72@hotmail.com

28th Inf Div, 109th Inf Rgt: Joseph A. McCabe (941) 549-1306;

941-549-5967 (FAX)

2nd Armd Div, 17th Armd Engr Bn, Co A: John A. Shields

(724) 287-4301

2nd Bn, 36th Combat Engr Regt, 2827th Combat Engr Bn, 4th

Combat Engr Bn: Stanley H. Schwartz (859) 498-4567;

shs313@mis.net

2nd Div, 38th Inf Rgt, Co K: Maxine Durham (903) 794-9615

2nd Inf Div, 23rd Inf Rgt (Korea): James Coulos (630) 232-2042

2nd Inf Div, 38th Inf, 1st Bn, Co B: Bill Nicholson (573) 365-5436

2nd Inf Div, 9th Rgt, Co H: Gerald Guettler (952) 466-5533

31st Div, 155th Rgt, Meal Co: William Thompson (601) 732-6744;

(601) 835-3946

315th Sig Const Bn, Co C: Roy W. Swarm (770) 507-1306

32nd Div: Roland Acheson (956) 423-8873

324th Inf Regt: M Van Ormer (419) 474-5924;

mvanormer@aol.com

328th Comm/Recon Co (Bad Aibling, Germany 1952-55):

John L. Arndt (706) 795-2350

337th-1338th Combat Engrs (landed Italy Sept 9, 1943):

Berna Sergent Compston (606) 324-5407

34th Inf Div, 168th Rgt, Co K: Gene C. Mallette (712) 243-5371

36th Inf Div & atchd units: Leonard Wilkerson (903) 489-1644

38th Cay Recon, HQ Trp (WWII): Carl Hessel (818) 345-8545

3d Bn, 187th Inf, 101st Abn Div (1967-68): James E.B. Kimble

(970) 663-9313; bondkimble@earthlink.net

3rd Armd Div: Walter B. Stitt (219) 291-3414;

219-291-2678 (FAX)

40th Inf Div, 160th Rgt, HQ & HQ Co, Commo Pltn:

Richard Dopheide (616) 668-3669

40th MP Co, 40th Inf Div (Korea 1953-54): Innis H. Wood, Jr.

(804) 580-3001

424th FA Bn (Korea): Tom Fentz (317) 894-3033

42nd Inf (Rainbow Div): Justin C. Walker (914) 476-3508

430th AAA AW Bn: Roland W. Kluth (863) 367-5525;

fuzzyrwk@aol.com

439th Engr Const Bn: Harold Scott (620) 241-5428

452nd QM: Robert E. Turnbull (414) 529-5883

45th Inf Div, 245th Tank Bn: Pat Coursey (580) 355-3712

45th Inf Div (WWII & Korea): Wm. Rex Wilson (405) 373-2092

476th AAA AW Bn (WWII): George W. Maxwell (931) 469-7441

483rd AAA AW Bn, HQ/A/C/D Btrys: Eddie L. Gibbs

(256) 498-2612

495th Port Bn, 244th Port Co: Charles E. Helton (256) 574-2698;

cehelton@scottsboro.org

505th Ord Co, HM Tk (WWII): Herbert Dickson (803) 329-4326

509th Comb Engr (Panel Bridge): Richard Trapp (402) 759-3659

529th FA Obsn Bn (1950-58): Larry Bodary (734) 283-2326

52nd Armd Inf Bn, 7th AD: Lester E. Grover (815) 495-9364

531st Ord Co: Gerald Teague (618) 235-6728

612th QM Co Gp: Reid Grayson (406) 656-8603

612th TD Bn: Continental Inn (800) 432-9388, Ext. 1102

68th AAA Gun Bn (Korea): Leonard Moschcau (928) 680-4938;

lenco@citlink.net

6th Armd Div, 9th Bn, Co B: Robert V. Wheeler (270) 237-4014

7/17th Air Cay: Edwin R. Broneske, Jr. (888) 410-6396/

(800) 227-6963 (Crowne Plaza Hotel)

730th Engr Depot Co: R.A. Wentz (717) 235-5843

739th Tank Bn: Richard (Dutch) Gabler (979) 743-3474

774th Railway Oper Bn: Ed Fauth (630) 892-2889

749th Railway Opn Bn: Don Gothard (614) 279-3026

773rd TD Bn: Edward H. McClelland (216) 251-0445

79th Div Signal Co: John K. Farmer (717) 653-1672

79th Inf Div, 315th Rgt (WWII): Les Brantingham

(616) 657-3078; BThelma79@aol.com

79th Inf Div, 313th Rgt: Joseph M. Napoli (410) 668-8469

79th Inf Div, Btry A, 311th FA Bn: MB. Hillis (931) 668-8787

7th Army Symphony Orchestra: Abby Mayer (845) 534-2682

81st Inf (Wildcat), 322nd Inf Rgt, Co C: Herman E. Soblick

(516) 352-9489; eli76@juno.com

84th Inf Div Railspliter Society: C.H. Shook (864) 585-1095

892nd Ord, HAM Co: Floyd A. Martin (719) 763-2385

89th Inf Div (all units): Wesley J. Matson (612) 861-4166

90th Div Assn, incl 90th ARCOM & 90th RSC: James R. Reid,

Sr. (630) 789-0204

94th Inf Div: Harry Helms (610) 363-7826

95th Inf Div: Lester W. Wolf (708) 458-3047

99th Inf Bn (Separate) WWII Ski-Troops: Robert C. Snodgrass

(740) 557-3161

99th Inf Div (Battle Babys): Harry McCracken (724) 863-6263

9th Med Lab (1966-72) (3rd Field Hosp & 44th Med Bde welcome):

David J. Nigrelli (210) 641-4600; djn@world-net.net

Alpha Co, 3rd Bn, 22nd Inf Rgt, 25th Div (Vietnam, 1966-71):

Bobby D. Gayton (770) 382-7607

Army Security Agency (Korea, all years): Robert Rudolph

(616) 789-2860; nrudolph@internet1.net

C Trp, 1st Sqdn, 1st Armd Cay Rgt (Vietnam): Carl Wronko

(973) 361-4157; carlfw1945@prodigy.net

Co A, 63rd (C) Engr, Div 4: Orville Haskins (865) 453-5538

Co I, 386th Inf, 97th Div: Ed Berent (716) 655-5500

Eighth Armd Div Assn: Sidney B. Bishop (865) 475-2883;

865-475-1823 (FAX); sbb8thad@bellsouth.net

Gen MacArthur Honor Guard Assn: David Valley

(858) 485-6616; dvalley@fda.net

HHC, Recon, Crip, 4th Bn, 23rd Inf, 25th Div (Tomahawks):

Dan Burch (260) 547-4320; dburch@adamswells.com

KSSD #8, 8047th Army Unit (1951-53): Richard C. Ruiz

(805) 525-3737

North Dakota 20th Vietnam Vets reunion: Larry Dakken

(701) 786-3435

Outpost One of the US Constabulary: Ernest Cologne

(401) 658-1572; constabulary@juno.com

Second Engr Special Bde (Army Amphibs): Paul Lieberman

(561) 482-9862

Society of the Fifth Div (Red Diamond) (WWII, VN, Panama

vets): Carl M. Hiestand (610) 678-6348; carlmh@ptd.net

The Band Assn: 33rd, 80th & 427th Army Bank (Germany

1946-52): Shelton F. Jacocks, Sr. 1854 Widener Pl.,

Philadelphia, PA 19141

The Third Infantry Division Society: Joseph M. Poggi

(201) 573-0515; iggop@optonline.net

US Armed Forces Nuclear Energy Assn: Ed Fedol

(317) 839-2737; gully@knotogy.net

USS Macon CA-132: Paul Sfreddo (207) 907-4980

COAST GUARD

Portland, ME Cutterman’s Assn.: Wes Splettstoesser

(207) 854-4016; wesspletts@msn.comm

USS Casper PF-12: Robert Dewitt (559) 291-5424

USS Cavalier APA37: Robert Hansberry (435) 673-8041;

(435) 673-2264 (FAX)

USS Monticello AP61: Edward Newcott (570) 489-1451

USS Wakefield AP-21: Carmine A. Ciampa (978) 664-0075

MARINE CORPS

12th Defense/AAA Bn: Phil Sorkis (970) 245-2851

1st & 3rd Mar Div, 7th Mar, 3rd Bn, M Co (Vietnam 1965-70):

Tom Carter (770) 983-1358; hootiehoot@mindspring.com

1st Bn, 9th Mar Rgt (all eras): Frank Healey (908) 347-1199;

one9USMC@aol.com

1st Mar Div: Jerry Brown (703) 803-3195

1st Mar Div, 7th Rgt, 1st Bn, Co A: Pete Parish (616) 343-0526;

lclabeaux@webtv.net

3rd & 4th Defense Bns & Pearl Harbor Marines: Jim O’Brien

(641) 423-8209

3rd Mar Div, 2nd Bn, 9th Mar, Echo Co, 2nd Pltn: Donald

Payton (812) 288-6166

Easy Co, 2-5, 1st Mar Div (Korea 1950-53): Evans Kerrigan

(203) 655-3323; eekerrigan@aol.com

Lima Co, 3/1 (Vietnam): Fess Ambrose (410) 203-0742

Mag 1, Sqd 2/8 (NCO Club, Peking, China): Charles A. Cox

(276) 546-1390

Marine Corps League: Paul Hastings (800) 747-1420;

PHasti4321@aol.com

Marine Corps Mustang Assn: Bill Max (800) 312-USMC;

topmustang@aol.com

Mike Co, 3/1, 1st Pltn (Vietnam 1968-70): Steve Barbarick

(913) 390-0592

USMC Motor Transport Assn: Archie Courtney, Jr.

(910) 324-2433; archjet@gibralter.net

USS Albany (all): William Colihan (856) 933-3404

USS Boxer CV21/CVA21/CVS21/LPH4: Lane Wletschak

(414) 353-1444; lanegayle@msn.com

VMF/VMA-311 Tomcats: Jim Galchick

(330) 337-9383; jimsur@raex.com

MISCELLANEOUS

Colorado Vietnam Veterans Assn: Kathy Covey (970) 867-8672;

kandment@plains.net

Fort Worden centennial & reunion: Perry Spring

(360) 344-4402; perry.spring@parks.wa.gov

Northeast USA Vietnam Veterans: Jim Sill (518) 966-5295;

jims199@aol.com

Reunion of veterans of Pacific Islands (Hawaii, Midway,

Marshall, Guadalcanal, Guam, Saipan, Iwo Jima, 0kinawa,

Japan) (22-day cruise): Vern Bonar (949) 640-7402

Women’s Overseas Svc. League: Georgia Boyd (510) 357-3787

NAVY

123rd Seabees: Fred Voutour (716) 751-6601

13th Special NCB (WWII): Paul R. Shambaugh (717) 249-1603

20th Mar Engrs/121st NCB, 4th Mar Div (WWII):

Don Nicholson (704) 664-2595

64th NCB: Wilton Thibodeaux (337) 783-2205

93rd USNCB: Ernie Wingen (712) 336-5692

AE Sailors Assn (USS Nitro AE-2/23, USS Lassen AE-3, USS Mt.

Baker AE-4, USS Rainier AE-5, USS Shasta AE-6, USS

Mauna Loa AE-8, USS Mazama AE-9, USS Sangay AE-10,

USS Mt Hood AE-11/29, USS Wrangell AE-12, USS Akutan

AE-13, USS Firedrake AE-14, USS Vesuvius AE-15, USS

Katmai AE-16, USS Gr. Sitkin AE-17, USS Paracutin AE-18,

USS Diamondhead AE-19, USS Suribachi AE-21, USS Mauna

Kea AE-22, USS Haleakala AE-25, USS Kilauea AE-26, USS

Butte AE-27, USS Barvara AE-28, USS Flint AE-32, USS Mt.

Kiska AE-35, USS Seattle AOE-3: Ralph Gaul (717) 436-6814

Alfred A. Cunningham DD-752: Bob Wilson (228) 396-9032;

rwrw15oaks@aol.com

Landing Ship Vehicle Assn (all ships): Orville Howard

(765) 654-5893

LCI 1063 (comm to 1948): Ray Farmer (972) 298-4331;

61946@aol.comsailor

Navy Mail Service Veterans Assn: John or Beth Smerdon

(415) 333-6865

Navy Musicians Assn: Earl Benge (407) 896-8742

Seabees of Trinidad (1947-58): Bill Stroup (228) 864-3270;

stroup597@aol.com

Sqdns 11(f)/VP-54-51NB-101/PATSI 1-2/CASU (F)56:

John H. Lemley (304) 523-6208; jhlemley54@hotmail.com

The Original USS Randall APA-224 Assn: John J. Walsh,

2745 Dalton Ln., Toms River, NJ 08755

US Armed Forces Nuclear Energy Assn: Ed Fedol

(317) 839-2737; gully@knology.net

USN Destroyer Leader Gp (USS Norfolk DL-1, USS Mitscher

DL-2/DDG-35, USS John S. McCain DL-3/DDG-36, USS

Willis A Lee DL-4, USS Wilkinson DL-5: Walter Alexander

(540) 345-5826; terrapin66@cox.net

USS Abnaki ATF96: Mike Holland (904) 285-9345;

bmcmusn@aol.com

USS Achemar AKA53: Wayne Inman (706) 673-2779;

inman@alltel.net

USS Albany (all): William Colihan (856) 933-3404

USS Albuquerque PF7: Eddie Kidd (817) 594-1201

USS America Carrier Vets Assn: Ed Pelletier (888) 391-CV66;

angels66@aol.com

USS Anderson DD-411: Mel Wiegert (636) 916-1955;

rumelco@aol.com

USS Antietam CV-36/CG54: Bill Hiebert (703) 768-6419;

william.hiebert@worldnet.att.net

USS Belleau Wood CVL24: Dick Freud (727) 848-5409

USS Benham DD796, plank owners (WWII): Raleigh Conant

(814) 725-5851

USS Bexar APA-237 (all crew): James Redding (559) 935-1439

USS Biloxi CL-80: Gordon Brand (770) 207-6914;

henrygbrand@mindspring.com

USS Boxer CV21/CVA21/CVS21/LPH4: Lane Wletschak

(414) 353-1444; lanegayle@msn.com

USS C.R. Ware DD-865 (family & crew memorial):

Lawrence Sorensen (863) 655-0409; munkb@msn.com

USS Carter Hall LSD3: Sidney W. Shofner (903) 852-5691;

sssparky46@aol.com

USS Catamount LSD-17 (all crew 1945-70): Don Steinbach

(414) 453-8930; pepi@execpc.com

USS Chara AKA58/AE31 (1944-72): Jim Harper (866) 359-9147

(toll free); info@usschara.org

USS Chemung AO-30: Joe & Man/Sharp (785) 841-1018

USS Chipola AO-63: Frederick Schafer (541) 258-7453

USS Cimarron AO-22: Kenneth DeGhetto (973) 630-8301;

kendeghetto@worldnet.att.net

USS Concord CL-10: Bud Law (405) 794-8129;

mlaw2@mmcable.com

USS Constant MS0-427: Charles Eaton (303) 699-4896;

cteatonky@aol.com

USS Conway DD/DDE567: Robert L. Logner (910) 295,3782;

mlogner@mindspring.com

USS Cowpens CVL-25: Carswell C. Wynne (478) 923-8211

USS Craven DD382: Joe Poitevin (801) 479-5377;

joedodie@webtv.net

USS Curtiss AV-4: John C. Ekstadt (952) 891-5954;

AV-4@webtv.net

USS Daly DD519: Luvere E. Larsen (715) 349-5770;

mrlarsen@sirentel.net

USS DeHaven DD727: Dan Wisher (208) 442-1407;

dan@ussdehaven.org

USS Diphda AKA59: Jack M Smith (281) 427-2575;

832-556-2525 (FAX); patnjack@ev1.net

USS Drayton DD366: Paul S. Craig (251) 961-3308;

pbcraig@gulftel.com

USS Duncan DD485: George Morley (503) 393-1803;

gomorley@aol.com

USS Fall River CA131: Dave Morris (954) 484-8365

USS Farragut DLG-6/DDG-37: Gene Jennings (352) 753-8090

USS Fechteler DD/DDR870: Darrell Penberthy (573) 496-3686

USS Galveston CLG-3: Tom “Soupy” Campbell, Jr.

(866) 398-2555; tjsoupy@flash.net

USS Garrard APA-84: Richard Appleton (508) 394-0512;

USSGarrard@webtv.net

USS Gearing DD-710: Robert Witkowski 1718) 824-3733

USS Grand Canyon AD/AR 28: Alexander Stefanic, Jr.

(732) 251-4067; alstef305@aol.com

USS Guadalcanal Task Gp 22.3: Lloyd J. Hock (972) 231-4157

USS Guam LPH-9: Gary Snyder (717) 687-8520;

docsnyder1@juno.com

USS Gustafson DE-182: Leo Baehler (973) 543-7652

USS Hanson DD/DDR832: Wally Roe (402) 759-3457

USS Haven AH-12, ship’s co, hospital, patients: Paul A. Masar

(719) 269-1344; pm81212@aol.com

USS Healy DD-672 (all former shipmates): Robert S. Andrews

(920) 733-4596

USS Henley DD-762: Brian Lenhart (518) 852-5516;

lenhartb@capital.net

USS Holland: Devon Reed (972) 864-2387

USS Horace A. Bass APD-124: Horace E. Paul (407) 322-7879

USS Houston CA30/CL81: Kenneth M. Rogers (717) 792-9113;

donnakenr@cs.com

USS Implicit AM246: Bill Book (419) 965-2747

USS Iowa BB61: Ken Left (757) 430-1606;

kenleff@worldnet.att.net

USS Kemper County LST 854: James A. Simonson

(320) 253-2167(H)/(320) 255-2973(W)

USS Kermit Roosevelt ARG16: Robert Simpson (952) 881-2436;

rms9@qwest.net

USS Kretchmer DE/DER329: Darriel Mammen (217) 824-2053;

darriel@ctitech.com

USS Lamar APA47: Woody Jones (919) 787-5366;

ReReWoody@webtv.net

USS LCI Landing Craft: Hank Levine (732) 262-9720

USS LCI Nat. Assn: Robert McLain (717) 392-4558;

Maxeyusn@aol.com

USS Lloyd Thomas DD/DDE-764: Robert J. Scherrer

(757) 467-6270; scherrerva@aol.com

USS LSM/LSMR (Northeast chapter): M. Paul Rendini

(781) 395-5348

USS LST 1126 (Snohomish County): J.C. Miller (818) 340-0463;

retdptr@packbell.net

USS LST 625: Gerald W. Shatto (812) 886-4248

USS LST 845 (Jefferson County): Larry Patterson (620) 473-2706

USS LST 973: John Davidson (561) 793-2441

USS Marathon APA200 (Astoria, Ore to Buckner Bay): Orville

L. Carlson (712) 336-3480

USS Mars AFS-1 (R Div, 1967-70): Bill Stansberry

(417) 649-6140; sssl@peoplepc.com

USS Mauna Loa AE-8 (all): Donald Rivette (413) 583-8931

USS Missouri BB-63: William Morton (803) 494-2122

USS Moale DD-693 (all crews, pre-comm to de-comm, 1944-

73): Don Boyle (252) 756-1855; don_boyle@prodigy.net

USS Munising PC1228: Donald Longenbach (610) 435-2030

USS Nimitz Assn: Joe Brunner (619) 466-2132;

waldoj@cox.net

USS Oriskany CV/CVA34: Lee Puglia (603) 626-4823;

V3Lee@juno.com

USS Penthews ARL-20: Jack C. Cavender (256) 253-2221

USS Phoenix CL46: Andy Wilson (360) 295-3811;

reddevil@toledotel.com

USS Pima Co. LST 1081: Raymond L. Studer (309) 647-4465

USS Quincy CA71: Al Levesque (401) 728-3083

USS Ralph Talbot DD390 (DESRON 4): William E. Aupperlee

(818) 762-5165

USS Rathburne DE/FF 1057: Charles Buffington (337) 825-8538;

bffbuff@bellsouth.net

USS Rich DE695: Ed Black (910) 439-6194 or (910) 947-2214

USS Robert K. Huntington DD-781: Jim McGrath

(919) 550-1664; jam781@attglobal.net

USS Salt Lake City: Myron Varland, 51725 Avenida Bermudas,

LaQuinta, CA 92253

USS Sea Cat SS399: Roy (Zeke) Goodwin (919) 776-6440

USS Shelton DD780/DE407: Richard Petrowich (618) 475-3248;

rbpetro@icss.net

USS Shubrick DD639: George Morley (503) 393-1803;

gomoley@aol.com

USS Sigsbee DD-502: William K. (Billy) Roberts (928) 305-1977,

until 5/1/02; (530) 934-5229; Billykr@aol.com

USS Silverstein DE-534: Anthony T. Dunn (619) 583-9188;

atdunn@home.com

USS Skagit AKA105: Jerry R. Gaughan (440) 777-9569

USS Southerland DD/DDR 743: John Jones (402) 455-3339;

jearlj@novia.net

USS Springfield CL66/CLG7/SSN761: John W. Adams

(603) 598-2806

USS Sturtevant DE/DER 239: Robert E. Lee, Jr. (803) 256-9485;

relsc@aol.com

USS Texas BB35/CGN39: Dan Stonebraker (540) 775-6253(H);

(540) 653-8254(W); atrcn41@aol.com

USS Token AM126: Earl E. Woodring (406) 756-7812

USS Umpqua ATA-209: Jerry Bitzel (410) 343-0599

USS Uvalde AKA-88(1944-68): Jim Cunningham (573) 445-2880

USS Vincennes (CA44/CL64/CG49): Bob Nelson

(630) 377-8875(H)/(812) 882-7357(W)

USS Waldron DD-699: Jack Atkinson (425) 391-4343

USS Wasp CV-18 (ship’s co., Marines & air gps, 1943-72):

Richard G. VanOver (716) 649-8053

USS Whitley AKA91 (1944-55): James Stoltenberg

(480) 429-3818; jstolt8780@juno.com

USS Woodpecker MSC-209 (pre-comm to de-comm):

Ted Eilond (979) 245-2087

USS Wyandot AKA-92: William D. Tribble (817) 572-0804

USS Wyman DE38: James Martenson (701) 223-9125

USS Wyoming BB-32, EAG-17, SSBN-742: John A. Winters

(419) 823-7524

USS Zeal AM-131: Frederick C. Rufe (908) 859-0606;

fredrl@fast.net

VAL-4 Light Attack Sqdn Four: T. Sikorski (972) 539-7607;

tsiko@dellepro.com

VC-35/VA(AW)-35: William Martin (505) 864-7953;

houdiniese@aol.com

WWII Black Navy veterans of Great Lakes (graduates of

Camps Robert Smalls, Lawrence & Moffett): Thomas

Woodley (847) 249-5510/5511

PROPOSED

176th Sig Repair Co (Germany 952-54): John K. Anderson

6444 Cedar Ave. S, Apt. 105, Richfield, MN 55423

1945 Corem Sqdn Det 1 of Wunstorf, Germany: Walter

Wellman (228) 392-6336

1st Inf Div (Vietnam 1967-70): Andy Tingirides (303) 663-9500

1st Mar Div, 1st Rgt, 3rd Bn, Co I: Albert Fenske (507) 526-3082

1st Mar Div, 4th Bn, 11th Mar, HQ Co: Robin Grass

(541) 443-2610; grassrobin@netscape.net

206th Port Co (orig. 363rd Port Bn), Inchon, Korea (1945-46):

Floyd Imes (717) 665-5443; fp.imes@worldnet.att.net

2998th Float Bridge Co: Al DeStefano (727) 544-3587;

adeste1443@aol.com

346th Harbor Craft Co: Richard Jerkovitz (440) 247-7627

3rd Armd Div, 36th Inf, 2nd ARB, Co D & LRRP’s: Frank Miller

(256) 464-0974

3rd Mar, 175th SP Gun Btry (Vietnam 1969-71): Mike Sage

(309) 734-6237; mikesage@maplecity.com

48th Combat Engr Bn, Co B (WWII): Joseph Scata, 3 Side Hill

Dr., Durham, CT 06422

607th AC&W Sq (Korea ’50-52): Russel Eldreth (228) 467-4713

67th AAA Gun Bn, Btry C (WWII, thru Africa, Italy, France,

Luxembourg, Germany): Howard E. Wolf (330) 872-1467

709th MP Bn (all co’s, all eras): Brad Mitton (508) 880-2521;

mitt709@aol.com

93rd Engr Co (Float Bridge, ’55-’57): Robt. Williams (630) 416-3382

Co 1246, USNTC (Great Lakes, IL, 1945): Roy Robbins

(863) 655-4789

Com Nay for Germany (Frankfurt & Berlin, WWII):

Joe Larrison (989) 826-3736

Corpus Christi Cuddahy Field Fire Dept. (1941-44): Bob Raine

(847) 310-9918

Det G-231, U.S. Mil Govt (Freising, Germany, June-Dec, 1945):

Charles J. Francisco (309) 543-2508

OCS Class 53-D: Roy R. Salton (865) 458-9171

USS A.J. Isbell DD869 (1949-1955): John Henry (863) 682-2755

USS Brant ARS-32 (WWII): John Helm (860) 236-4365

USS Caribou IX-114: Delbert C. Thompson (765) 289-4085

USS Carl G. Barth Armed Guard: Walter Bindi (775) 727-1084

USS Chicot AK170: Charles R. (Bob) Miller (918) 341-2400

USS Haven AH-12 (Oper. Crossroads): Roy Salton (865) 458-9171

USS Kent Island AG78 (South Pacific Fleet, WWII):

Mal Decker (845) 985-2726

USS Leahy DLG-16/CG-16: Joe Gall (716) 692-2697;

716-694-5897; ams692@aol.com

USS Maury AGS-16: James M. White (480) 969-3086;

jamesandjennie@mymailstation.com

USS Montgomery DM17 (WWII): Robert Osborn (217) 895-3226

USS Solomons CVE67: Ellsworth Nickerson (262) 551-9473;

cnickers@ticon.net

USS Uhlmann DD687 (Vietnam): Michael Pierce (208) 687-3284

USS Vega AK-17 (WWII): Don LeMaire (231) 798-1763

USS Wheatland AKA-85: Augie (Libby) Liberino (909) 699-9142

VPB 110/VPB 114 (stationed England, Azores, French

Morocco): Howard Desroches (909) 822-0680

* CLAIMS

Readers are urged to help these veterans seeking claim substantiation statements. Respond directly to the person listed at the end of the claim assistance request.

If you have need of assistance in preparing a claim, contact your local VFW Service Officer. They are located at VA medical centers and regional offices. See January 2002 VFW magazine, p. 42, for complete listing.

762nd Field Bn, B Btry (1945)–Seeking anyone to verify I was frostbitten while directing troop road traffic while stationed at Bastogne, Belgium–Emilian I. Dziadul, 40 Bronson Rd., Soutport, CT 06490-1202; (203) 259-3262.

June 1965 plane crash–Seeking anyone to verify with notarized letters about June 1965 plane crash at Orly Field by Italian training plane in France. It was USAF-sponsored trip from Toul Rossaire AFB on blue bus, for my PTSD claim–H. Keptner, 135 Weyman Rd., Pittsburgh, PA 15236.

23rd MP Co, Chu Lai (Americal Div) 197a–Seeking anyone, esp 1st Lt. Thomas Hunter, to help verify a chopper crash with casualties, to substantiate my PTSD claim–Elwood J. Smith, 97 James St., POBox 72, Pigeon, MI 48755; (989) 453-3490; elwood48755@yahoo.com.

Tan Son Nhut AB (Saigon, VN, 1970-71)–Seeking anyone who was sexually molested by USAF full col. pilot assigned to MAC. Need persons to verify this individual and his behavior to support PTSD & Major Depression claim–Carl Nichols, Interlink 613, POBox 02-5635, Miami, FL 33102.

MACV Advisory Team 22, Qui Nhon, VN (1968)–Seeking anyone, esp Cpt. James Dye and Lt. John Archipohl, to verify my claim for back and neck injuries sustained in a jeep accident in Qui Nhon, VN in 1968. They were passengers in jeep I was driving when cut off by a ARVN 2 1/2 ton cargo truck–Richard (Dick) Parent, CW4, U.S. Army Retired at 744 Turtle Cove Blvd., Rockwell, TX 75087; parentr@aol.com.

3rd Inf Div “Old Guard”–Seeking anyone, esp Sgt. Jerome A Mason, Spec. Mike Stempa, Capt. John P. Lewis and Capt. David Cash, Lt. Col. Jerry Denman to help establish VA claim–Dale W. Gladden (304) 525-5809.

Troop Train, April 1953–Seeking anyone who was on troop train that wrecked near West Union, W.Va. on our way to Atomic Test Site in Yucca Flats, Nev., April 1953, to help with claim–Charles R. Hudnall, POBox 295, Cedar Grove, W.Va. 25039.

USS Enterprise CV-6 (February 1, 1942–Seeking anyone who remembers a Japanese two-engine land-based bomber (Nell) attempting to crash land on the Enterprise and doing some damage to the afl port area of the ship for claim substantiation–Roger Glans, 912 86th Ave. N.W., Minneapolis, MN 55433 (763) 784-3633; glanshouse@aol.com

768th AC&W Sqdn (Moriarty AFS, Moriarty, NM 1958-59)–Seeking anyone who served with me to substantiate PTSD claim–Andrew A. Caramanica, 45 Goddard Rd, Apt 211, Brockton, MA 02301.

USS Cleveland CL55 (Nov 1943)–Seeking anyone to help me establish claim for injury that bunked behind the mess hall and carried me to sick bay after I passed out from a fall down the mess hall ladder; also pharmacist on duty–Robert Carr, 2120 Drive, Sebring, FL 33870; 1recarr@mpinet.net.

Service Co, H&S Bn (Camp Pendleton, Sept 1975)–Seeking anyone, esp SSG Fryerson, 1st Sgt Meyers, Tom Heindricks, PFC (red-headed) Reese, who remembers my being run over by a bus in Sept of 1975. I was working in the motor pool during the weekend and PFC Reese drove the bus over my body–Tim Fuellgraff, POBox 423, Marseilles, IL 61341.

COPYRIGHT 2002 Veterans of Foreign Wars of the United States

COPYRIGHT 2003 Gale Group