The Press Club of Cleveland Honors This Year’s Excellence in Journalism Winners

The Press Club of Cleveland Honors This Year’s Excellence in Journalism Winners

Business Editors

CLEVELAND–(BUSINESS WIRE)–June 22, 2001

Ohio’s Best Newspaper, Best Cartoonist, Best Photographer, and Best Columnist are among the almost 250 award winners to receive top honors from the Press Club of Cleveland.

This year’s 23rd annual Excellence in Journalism competition honors cartoonists, print and electronic reporters, artists, freelancers and photographers.

The competition drew 1,124 entries from a variety of daily and non-daily newspapers, radio and television stations, and trade and business publications. Work was submitted across the competition’s categories: daily newspaper, non-daily newspaper, new media, radio, television, business publications, trade publications, magazines, print visuals, photography and open print.

“The categories for this year’s competition were changed allowing print journalists, artists and photographers to compete against each other,” said M. Jane Christyson, one of the competition’s co-chairs. “The results show that there are examples of excellence in all manner of general circulation, trade and business publications from the smallest daily newspaper to the glossy magazine monthlies and the weekly tabloids.”

Each entry is passed on to a panel of judges comprised of professionals from the following clubs and organizations:

Chattanooga Press Club

Houston Press Club

Los Angeles Press Club

Medill School of Journalism- Northwestern University

Milwaukee Press Club

New Orleans Press Club

Orange County (Calif.) Press Club

Peninsula Press Club, San Mateo, Calif.

San Diego Press Club

Syracuse Press Club

Ranked by category, here is a list of this year’s winners:

Business Publications

———————

B-1 Breaking News

First “Ballpark Bids Exceed Estimates”

Lucy May and Dan Monk

Cincinnati Business Courier

Second “Research Trio Map Plan for Biomed Park”

Chris Thompson

Crain’s Cleveland Business

B-2 General News

First “Congregation takes up $12 Million Offering”

Lauren Lawley Head

Business Courier

Second “Divide & Conquer”

Joan Slattery Wall

SBN Magazine – Cleveland

B-3A Features – Personality Profile

First “Rider on the Storm”

Victoria Reynolds Harrow

Inside Business

Second “Power Behind the Power”

Chris Thompson

Crain’s Cleveland Business

Honorable Mention “The Art of the Start-Up”

Daniel G. Jacobs

SBN Magazine – Cleveland

B-3B Features – General

First “The Gospel According to Heestand”

Michael Zawacki

Inside Business

Second “Can Internet Kill the Radio Station”

Marc Lefkowtiz

Inside Business

Honorable Mention “A Gathering of the Tribes”

Daniel G. Jacobs

SBN Magazine – Cleveland

B-3C Features – Package

First “Cashing In”

Dan Monk and Mike Hennessy

Cincinnati Business Courier

Second “Contributions Competition”

Dan Crawford, Kent Hoover and John Lauer

Business First of Columbus

B-3D Features – Trends

First “New Faces Put on Economy”

Staff

Business First of Columbus

Second “Crash of the Titans”

Don Baker

Dayton Business Journal

B-4 Features – Public Service/Investigative Coverage

First “The Big Test”

Dan Monk and Lucy May

Cincinnati Business Courier

Second “Leadership 2000”

Staff

Business First of Columbus

Honorable Mention “Is UC Making the Grade?”

Dan Monk

Cincinnati Business Courier

B-5 Features – Departments

First “World Watch”

Staff

IndustryWeek

Second “Frontlines”

Staff

Inside Business

Daily Newspapers

—————-

D-1A Breaking News – Single Story

First “Boy Shot to Death”

Dan Harkins

The Chronicle Telegram

Second “Secret Life of a Stalker”

Amanda Garrett

The Plain Dealer

Honorable Mention “City Mourns Two”

Jane Prendergast and Kristina Goetz

Cincinnati Enquirer

D-1B Breaking News – Consecutive Days

First “A Deadly Deception”

Staff

Akron Beacon Journal

Second “LTV”

Thomas Gerdel & Jennifer Scott Cimperman

The Plain Dealer

D-1C Breaking News – Ongoing Coverage

First “Cleveland Hospital Crisis”

Diane Solov, Joan Mazzolini and Regina McEnery

The Plain Dealer

Second “Probation Problems”

Dan Horn

Cincinnati Enquirer

D-1D Breaking News – Single Day Package

First “Crayon, Mathis Deaths”

Staff

Cincinnati Enquirer

First

“A Nightmare in Ravenna”

Staff

The Plain Dealer

D-2A News – Single Story

First “Sydney’s Story”

Rena A. Koontz

The Plain Dealer

Second “Burning Questions”

Amanda Garrett and Bob Paynter

The Plain Dealer

D-2B News – Multiple Stories

First “No Where to Play”

Andrew Conte

The Cincinnati Post

Second “Cynthia Stewart”

Cindy Leise

The Chronicle Telegram

Honorable Mention “Home Security Scam”

Michael O’Malley and Dave Davis

The Plain Dealer

D-3A Features – Personality Profile

First “Accepting Kenta”

Martin Stolz

The Plain Dealer

Second “A Prince Among Men”

Christopher Evans

The Plain Dealer

D-3B Features – General

First “The Lindbergh Conspiracy”

Mark J. Price

Akron Beacon Journal

Second “Outside the Lines”

Jim Carney

Akron Beacon Journal

Honorable Mention “A School’s Turmoil”

Connie Schultz, Andrea Simakis and Harlan Spector

The Plain Dealer

D-4 Public Service

First ” Nursing Homes”

Diane Solov

The Plain Dealer

Second “The American Sprawl”

Barry Horstman

The Cincinnati Post

Honorable Mention “Dividing Lines”

Staff

The Columbus Dispatch

D-5 Investigative

First “Undercover Under Fire”

Margaret Newkirk and Geoff Dutton

Akron Beacon Journal

Second “Deadly Difference”

Dale Davis, Elizabeth Marchak and Joan Mazzolini

The Plain Dealer

D-6 Business

First “P & G Turns to New Old Leaders”

Randy Tucker, Cliff Peale and John J. Byczkowski

Cincinnati Enquirer

Second “Restoring The Spirit”

Jennifer Scott Cimperman

The Plain Dealer

Honorable Mention “Retail Power – At What Price?”

Mary Ethridge

Akron Beacon Journal

D-7 Sports

First “Fleeing the Darkness”

Susan Vinella

The Plain Dealer

Second “Hill Climber” and “The LaRosa Way”

John Erardi

Cincinnati Enquirer

Honorable Mention “OHSAA Bylaw”

Sports Staff

The News-Herald

D-8 Arts & Entertainment

First “Sounds of Hate”

Clint O’Connor

The Plain Dealer

Second “A Day in the Night Life”

Aaron Beck

The Columbus Dispatch

Honorable Mention “Playing Through the Pain”

David Giffels

Akron Beacon Journal

D-9 Best Section

First

News Staff

Cincinnati Enquirer

Second

Sports Staff

The Plain Dealer

Honorable Mention

Sports Staff

The News-Herald

Magazines

———

M-1 News

First “The Fireman’s Shadow”

Colleen Mytnick

Cleveland Magazine

Second “Saving Ashley”

Eric Lyttle

Columbus Monthly

Honorable Mention “An Upstream Battle”

Randy Edwards

Ohio Magazine

M-2A Personality Profile

First “By Design”

Michael von Glahn

Cleveland Magazine

Second “Cris Carter’s Long Journey”

T.R. Massey

Columbus Monthly

Honorable Mention “The Most Successful Coach”

Robin Yocum

Ohio Magazine

M-2B Lifestyle

First “Hair Today”

Lane Strauss

Cleveland Magazine

Second “The Extra Mile”

David Searls

Cleveland Magazine

Honorable Mention “20,000 Leagues Under the Ground”

Randy Edwards

Ohio Magazine

M-2C Consumer

First “A New Interest in Old Barns”

Eric Lyttle

Columbus Monthly

Second “2000 Silver Spoon Award Winners”

Staff

Cleveland Magazine

M-2D Arts

First “Conduct Most Becoming”

Michael Gill

Cleveland Magazine

Second “As Seen on TV”

Jeff Robinson and Brian Adams

Ohio Magazine

M-3 Public Service

First “The Fall of John B. McCoy”

Josh Caton

Columbus Monthly

Second “Power: Who Runs This City?”

The Editors

Columbus Monthly

Honorable Mention “2000 Rating The Suburbs”

The Editors

Cleveland Magazine

M-4 Departments

First “My Town”

Staff

Cleveland Magazine

Second “A La Carte”

Michael von Glahn

Cleveland Magazine

Honorable Mention “History of AAA Motorists Association”

Edward Walsh, Phil Hartman and Melissa Bickerton

The Ohio Motorist

New Media

———

NM-1 Web Page Design

First “Inventor’s Hall of Fame”

Chris Duncan

www.wksu.org

Second

Staff

IndustryWeek.com

NM-2 Breaking News

First “Mercy Cuts 185 Jobs”

Lauren Lawley Head

Business Courier

NM-3 General Content

First “Estrogen Won’t Stop Heart Disease”

Cynthia K. Walker

Web RN

Second “Robinson’s Movie Reviews”

Daune Robinson

www.wmji.com

Non-Daily Newspapers

——————–

N-1 Breaking News

First “Chief Under Fire”

Staff

The Press

Second “Cop Once Accused”

Rick Waldron and Kelly J. Kaczala

The Press

N-2A Features – Personality Profile

First “The Thrill of The Haunt”

Ginger Burnett

Cleveland Scene

Second “Dealer’s Choice”

Jacqueline Marino

Cleveland Scene

Honorable Mention “Surreal Thing”

Amy Bracken Sparks

Cleveland Free Times

N-2B Features – General

First “Fear and Bowling”

Andrew Putz

Cleveland Scene

Second “Trail of Broken Dreams”

Laura Putre

Cleveland Scene

Honorable Mention “Night Riders”

Josh Greene

Cleveland Free Times

N-3 Public Service

First “Predatory Lenders”

David Morton

Cleveland Free Times

Second “Sediment Muddies Stream”

Lori Wince

This Week in New Albany

Honorable Mention “The Average Inmate”

David W. Martin

Cleveland Scene

N-4 Investigative

First “Is Prosecutor Bill Mason Ready?”

David Morton

Cleveland Free Times

First “Bound to Die”

Jacqueline Marino

Cleveland Scene

Second “Chief Under Fire”

Staff

The Press

Honorable Mention “Show Me The Money”

Kim Wendel

Chagrin Herald Sun

N-5 Sports

First “Tough Guy”

Pete Kotz

Cleveland Scene

Second “The Ream Team”

Andrew Putz

Cleveland Scene

Honorable Mention “Key to Quarterbacking?”

Jarrod Ulrey

This Week in New Albany

N-6 Arts & Entertainment

First “Danced to Death”

Audrey S. Chapman

Cleveland Scene

Second “Classic Beauty”

Mark Satola

Cleveland Free Times

Honorable Mention “The Americana Way”

Jeff Niesel

Cleveland Scene

N-7 Community/Local Coverage

First “Joel Rose & The Plain Dealer”

David Morton

Cleveland Free Times

Second “Crossing The Line”

Erick Trickey

Cleveland Scene

Honorable Mention “A Clash of Public, Private Interests”

Ken Wood

The News Sun

Honorable Mention “Horseplay was Assault”

Karen Kurdziel

The Sun Press

N-8 Best Section

First

Franklin Soults – Music Section

Cleveland Free Times

Second

Miriam Segaloff

The Dublin Villager

Open Print

———-

OP-1A General News

First “Grieving Couple Seeking Truth”

Barbara Carmen

The Columbus Dispatch

Second “Remodeling The Renovated”

Kathy Sak

Lake County Tribune

Honorable Mention Fans, Not Dr. Laura, Infuriating

Karen Samples

Cincinnati Enquirer

OP-1B Sports

First “We Didn’t Want to Hurt Him”

Tom Archdeacon

Dayton Daily News

Second “She Competes with Her Grief”

Tom Archdeacon

Dayton Daily News

Honorable Mention Pete Rose Tribute

Tim Sullivan

Cincinnati Enquirer

OP-1C Business

First “Wanna Read This? There’s a Small Fee”

John Kroll

The Plain Dealer

Second “Mining Gold from Brownfields”

Weld Royal

IndustryWeek

Honorable Mention “Goodyear’s Secret Under Fire”

Diane Evans

Akron Beacon Journal

OP-1D Lifestyle

First “Ride of a Lifetime”

Chuck Klosterman

Akron Beacon Journal

Second “All Ravenna in a Quandary”

Regina Brett

The Plain Dealer

OP-2A Newspaper Headline

First “Inherit The Win”

Scott Petrak

The Chronicle Telegram

Second “Ream Team”

Erich Burnett

Cleveland Scene

Honorable Mention “She Will Lead The Pomp Despite Her Circumstances”

Patti Ewald

The Chronicle Telegram

OP-2C Headlines – All Other

First “Waiting for Good Dough”

Benjamin Gleisser

Northern Ohio Live

Second “Chips and Salsa”

George Taninecz

IndustryWeek

Honorable Mention “Conduct Most Becoming”

Michael von Glahn

Cleveland Magazine

OP-3A Reviews/Criticism – Single Article

First “Have a Heart”

Larry Durstin

Cleveland Tab

Second “Girl on Film”

Charles Yannopoulos

Cleveland Scene

Honorable Mention “Chick Flicks”

Frank Gabrenya

The Columbus Dispatch

Honorable Mention

Franklin Soults

Cleveland Free Times

OP-4A Single Essay

First “Death Takes a Bus Ride”

John Hyduk

Cleveland Free Times

Second “An American in Paris”

Peter Jedick

Plain Dealer Sunday Magazine

Honorable Mention “Ex-Guardsman Recalls”

Art Krummel

Akron Beacon Journal

OP-5 Obituary

First “A Civic Giant Passes”

Tom O’Neill

Cincinnati Enquirer

Second “A Piece of Americana Dies”

Michael Sangiacomo

The Plain Dealer

Honorable Mention “Duane Naftzger, Started Frog Jump”

Alana Baranick

The Plain Dealer

OP-6A Single Editorial

First “Negative Publicity”

Lisa Chamberlain

Cleveland Free Times

Second “A City That Works”

Steve Love

Akron Beacon Journal

Honorable Mention “Right to Bear Witness”

Larry Durstin

Cleveland Tab

OP-7 Analysis

First “Latinos: Destination Columbus”

Mary Mogan Edwards & Jeff Ortega

The Columbus Dispatch

Second “The Forgotten Valley”

Steven Litt

The Plain Dealer

Honorable Mention “Culture Shock”

Michael Oatman

Northern Ohio Live

OP-8 Technology Writing

First “The Future Will Be Measured in Nanometers”

Leland Teschler

Machine Design Magazine

Second “What Works on the Web”

Michael Zuwacki, Steve Gleydura and Victoria Harrow

Inside Business

Honorable Mention “Tech Network is Nations Best”

Rachel Melcer

Business Courier

OP-9 Medical/Health Writing

First “A Family Faces Alzheimer’s”

Katherine Spitz

Akron Beacon Journal

Second “Nowhere to Turn”

Tom Bonfield

Cincinnati Enquirer

Honorable Mention “Pain of a Dying Child”

Peggy O’Farrell

Cincinnati Enquirer

OP-10 Politics/Government Writing

First “From Deal-Making to Lawmaking”

Darrel Rowland, Lee Leonard & Joe Hallett

The Columbus Dispatch

Second “Tax Funds Invested Poorly in Ohio”

Joel Rutchick

The Plain Dealer

Honorable Mention “Inspectors Blast City Housing Law”

Rachel Melcer

Business Courier

OP-11 Election 2000 Coverage

First “Real People Tour”

Joe Hallett

The Columbus Dispatch

Second “Electing Not to Vote”

Doug Oplinger

Akron Beacon Journal

Photography

———–

AOP-1 General Photo (Single Image)

First “CMHA Health Program”

Janine Bentivegna

Crain’s Cleveland Business

Second “Profile TRW, Inc.”

Janine Bentivegna

Information Week Magazine

Honorable Mention “Adelphia”

Janine Bentivegna

Crain’s Cleveland Business

AOP-2 General Photo (Multiple images)

First “Expressions of Freedom”

Mike Levy

The Plain Dealer

AOP-3 Portrait/Personality

First “By Design”

Karen R. Ollis

Cleveland Magazine

AOP-5 Photo Journalism

First “A Prince Among Men”

Chris Stephens

The Plain Dealer

AOP-6 Pictorial

First “A Portrait of Ohio Business”

Staff

Inside Business

DP-1 Spot News

First “Descending Debris”

Glenn Hartong

Cincinnati Enquirer

Second “Bridge Jumper”

Judith Debus

The News-Herald

Honorable Mention “Pain of Death”

Jeff Swinger

Cincinnati Enquirer

DP-2 General News

First “Silent Suffering”

Michael Keating

Cincinnati Enquirer

Second “Brain Matters”

Dale Omori

The Plain Dealer

Honorable Mention “Mourning a Giant”

Steven M. Herppich

Cincinnati Enquirer

DP-3 Sports Action

First “Heads Up”

Ken Blaze

The News-Herald

Second “Leg Hold”

Lynn Ischay

The Plain Dealer

Honorable Mention “Butterfly”

Neal Lauron

The Columbus Dispatch

DP-4 Sports Feature

First “Golfing Legends”

Chris Russell

The Columbus Dispatch

Second “Tiger’s Crowd”

Chuck Crow

The Plain Dealer

Honorable Mention “Joy Pile”

Gary Landers

Cincinnati Enquirer

DP-5 General Feature

First “Fancy Footwork”

Neal Lauron

The Columbus Dispatch

Second “Happy Flagger”

Jeff Forman

The News-Herald

Honorable Mention “Aren’t They Done Yet?”

Matthew T. Hovis

Medina County Gazette

DP-6 Studio Photography

First “Spring Fashion”

Fred Squillante

The Columbus Dispatch

Second “40’s Fashion”

Larry Hamel-Lambert

The Plain Dealer

DP-7 Portrait/Personality

First “Pray”

Lonnie Timmons III

The Plain Dealer

DP-8 Photo Journalism

First “Passage To Africa”

Alysia Peyton

The Columbus Dispatch

Second “Vikki’s Loss”

Shirley Ware

Medina Gazette

Second “Ohio’s Harvest”

Dale Omori

The Plain Dealer

DP-9 Pictorial

First “Streaks”

Matthew T. Hovis

Medina County Gazette

Second “Icy Jacket”

John D. Kuntz

The Plain Dealer

Honorable Mention “New Year Dawns”

Michael Keating

Cincinnati Enquirer

NDP-1 Spot News

First “Thank God No One Was Hurt”

Lorrie Cecil

CNS This Week (Johnston Independent)

First “Car Theft”

Darrin Bryan

This Week News – Worthington

Second “Storm Takes Toll”

Tim Norman

Upper Arlington News

NDP-2 General News

First “Defendant”

Thomas Nelson

Sun Newspapers

Second “Tears for Penny”

Joseph Darwal

Sun Newspapers

NDP-3 Sports Action

First “SAFE”

Joy Parker

This Week Newspaper/The Grove City Record

Second “Tall Order”

Joseph Darwal

Sun Newspapers

Honorable Mention “Hard Hit”

Joe Maiorana

This Week News

NDP-4 Sports Feature

First “Get in The Hole”

Joy Parker

This Week Newspapers

Second “Highs and Lows”

Lorrie Cecil

CNS This Week

Second “Suburban Cowboy”

Ken Love

Akron Beacon Journal

Honorable Mention “Basketball Champs”

Thomas Nelson

Sun Newspapers

NDP-5 General Feature

First “Jamy Barnhart”

Jim Votava

Parma Sun Post

Second “Bitter Sweet Wedding”

Stephen S. Counsel

This Week Newspapers

Honorable Mention “A Painful Lesson”

Joy Parker

This Week Newspapers

NDP-7 Portrait/Personality

First “Athletes of The Year”

Tim Norman

Upper Arlington News

Second “Domonique”

Thomas Nelson

Sun Newspapers

Second “South Side Stories”

Walter Novak

Cleveland Scene

Honorable Mention “Eskimo Roll”

Joe Maiorana

This Week News

NDP-8 Photo Journalism

First “Trail of Broken Dreams”

Walter Novak

Cleveland Scene

Print Visuals

————-

PV-1A Single Cartoon, Daily Newspapers

First “Supreme Court”

Jim Borgman

Cincinnati Enquirer

Second “Lump of Coal”

Jim Larrick

The Columbus Dispatch

Honorable Mention “Did Al Gore Get Mugged?”

Jeff Darcy

The Plain Dealer

PV-1B Single Cartoon, Non-Daily Newspapers

First “Gasoline Finance Plan”

Clayton Strohmeyer

Suburban News Publications

PV-1C Single Cartoon, All Other Publications

First “Campaign 2000: Resnick vs. O’Donnell

Rich Williams

Crain’s Cleveland Business

PV-2A Single Illustration, Daily Newspapers

First “Stuck on Sticks”

Steve Spencer

The Columbus Dispatch

Second “Indians 2000”

Milan Kecman

The Plain Dealer

Honorable Mention “Detecting Health Risks Abroad”

Milan Kecman

The Plain Dealer

PV-2B Single Illustration, Non-Daily Newspapers

First “Free Falling”

Peter Kuper

Cleveland Free Times

Second “Presidential Poll – Tergeists”

Gerry Shamray

Sun Newspapers

PV-2C Single Illustration, All Other Publications

First “The Fireman’s Shadow”

Paine Proffitt

Cleveland Magazine

Second “Hair Today. . .”

Ellen Weinstein

Cleveland Magazine

PV-3A Info graphics, Daily Newspapers

First “Inside the Arena”

Doug Miller and Todd Bayha

The Columbus Dispatch

Second “Paul Brown Stadium”

Randy Mazzola

Cincinnati Enquirer

Honorable Mention “Everything Old is New Again”

Rich Steinhauser

Akron Beacon Journal

Honorable Mention “Millennium Force: Ten for the Record Books”

Ross Gosse

The Plain Dealer

PV-3B Info graphics, Non-Daily Newspapers

First “Water & Sewer Rate Increases”

Erin Holl

The Johnstown Independent

PV-4A Single Page Design – Broadsheets

First “Front & Center: Ken Johnson”

Scott Minister

The Columbus Dispatch

Second “With an Eye to the Sky”

Jeff Basting

The Blade

Honorable Mention “Eggs”

Key Metts

The Columbus Dispatch

PV-4B Single Page Design – Tabs

First “Sounds of Music”

Sharon Yemich

The Plain Dealer

First “Meet the Beetles”

Karen Angus, Brad Harbison & Dan Moreland

Service Technician

PV-4C Single Page Design – Magazines

First Carpenter Ant “How To” Guide

Karen Angus, Jodi Dorsch and Dan Moreland

Pest Control Technology

PV-5A News Front Design – Daily and Non-Daily

First

Staff

The Columbus Dispatch

First

Staff

The Plain Dealer

Honorable Mention

Ron Kretsch

Cleveland Free Times

PV-5B Spread or Multiple Page Design – Broadsheets

First “All-Star”

Staci Andrews, Larry Hamel – Lambert & Andrea Levy

The Plain Dealer

Second “Final Salute”

Staff

The Plain Dealer

PV-5C Spread or Multiple Page Design – Tabs

First “Expression of Freedom”

Mike Levy and Sharon Yemich

The Plain Dealer

PV-5D Spread or Multiple Page Design – Magazines

First “Columbus Bride Gown Feature”

AnnMarie McCallister

Columbus Bride

Second “The Ship that Wouldn’t Die”

Gary Sluzewski and Toby Shingleton

Cleveland Magazine

Honorable Mention “Outsmarting Structural Infesting Ants”

Karen Angus, Jodi Dorsch and Dan Moreland

Pest Control Technology

PV-6A Covers: General Circulation and Sunday Magazines

First “10 Best New Restaurants”

Michelle Brown

Columbus Monthly

Second “For The Love of Food”

Gary Sluzewski, Steve Vaccariello and the Editors

Cleveland Magazine

PV-6B Covers: Business Publications

First “E-Commerce Bullies”

Nickolas Dankovich

IndustryWeek

Second “Tech Leaders of the Year”

Nickolas Dankovich

IndustryWeek

PV-6C Covers: Trade & Professional Publications

First

Charlotte Turcotte and Mark Harvey

Lawn & Landscape

Radio

—–

R-1 Spot News

First “Water, Water Everywhere”

News Staff

WTAM 1100

Second “Storming Ohio”

News Staff

WTVN-AM

Honorable Mention “Watermain Break”

Greg Saber

WTAM 1100

R-2 General News

First “Million Mom March”

Vincent Duffy

WKSU-FM

Second “Final Tribute – Officer Wayne Leon”

Greg Saber

WTAM 1100

Honorable Mention “Protest Against Limit on Welfare”

Bill Cohen

Ohio Public Radio

R-3 On-going Coverage

First “Murder of a Mom-To-Be”

News Staff

WTAM 1100

Second “The Third Trial of Dr. Sam Sheppard”

Yolanda Perdomo

WCPN 90.3 FM

R-4 Public Service

First “Is Your Home Making You Sick”

Karen Schaefer

WCPN 90.3 FM

Second “Welfare to Work: The Check Stops Here”

Sandi Hays-Flynn

WTAM 1100

Honorable Mention “Examine The Living Wage”

Kevin Niedermier

WKSU-FM

R-5 News Special

First “Voices From South Africa”

Pat Kennard and Edward Esposito

WAKR-AM

R-6 Documentary

First “Remembering Kent State, 1970”

Mark Urycki

WKSU-FM

Second “Designing the 20th Century”

Dee Perry and David DeOreo

WCPN 90.3 FM

R-7 Investigative

First “Cynthia Stewart”

Vincent Duffy

WKSU-FM

Second “Youngstown Primary”

Julie Grant

WKSU-FM

Honorable Mention “Flats Enforcement”

Greg Saber

WTAM 1100

R-8 In-Depth Coverage

First “Democratic National Convention”

Mark Urycki

WKSU-FM

Second “Should Ohio Ban Gay Marriage?”

Bill Cohen

Ohio Public Radio

Honorable Mention “Kent State 30 Years”

Greg Saber

WTAM 1100

R-9 Human Interest

First “The Contrary Farmer”

Julie Grant

WKSU-FM

Second “Under the Roller Coaster”

Charlie and Jerry Reed-Mundell

WCPN 90.3 FM

R-10 Commentary/Analysis/Editorial

First “Father’s Day”

Harvy Pekar and Betsy Zajko

WKSU-FM

Second “Am I Hot . . . Or Not?”

Eric Nuzum

WKSU-FM

R-11 Use of Sound

First “Under the Roller Coaster”

Charlie and Jerry Reed-Mundell

WCPN 90.3 FM

Second “Bats!”

Jim Blum and Craig Adams

WKSU-FM

Honorable Mention “The Steven Bozsik Murder Trial”

Joe Jastrzemski

WAKR-AM

R-12 News Writing

First “Gypsy Moth Invasion”

Mark Urycki

WKSU-FM

R-13 Sports Coverage

First “The Tribe at Mid-Season”

Mark Urycki

WKSU-FM

Television

———-

T-1 Spot News

First “Living on The Edge”

Chris Reece and Kristy Steeves

WJW-TV

Second “Downtown Flash Flood”

Carole Chandler, George Payamgis and Danielle Fink

WKYC-TV

T-2 General News

First “Full House”

Chris Reece

WJW-TV

Second “Workhouse Sex”

Tom Meyer and Chris Stabile

WOIO-TV

T-3 On-going Coverage

First “Flat Out Dangerous”

Tom Meyer and Barry Nestor

WOIO-TV

Second “Ravenna Murder”

Eric Mansfield, Larry Baker and Carl Bachtel

WKYC-TV

T-4 Public Service

First “A Special Place”

Chris Reece

WJW-TV

Second “Scared Sober”

Barry Nestor and Ed Gallek

WOIO-TV

Honorable Mention “Fooled by Fakes”

Tom Meyer

WOIO-TV

T-5 News Special

First “Fallen Hero – The Funeral”

Staff

WKYC-TV

T-7 Investigative

First “Ticket to Trouble

Carl Monday, Mark Demarino and Tim Roskey

WJW-TV

Second “Pastor Thief”

Tom Meyer and Barry Nestor

WOIO-TV

Honorable Mention “The Cure That Kills”

Dave Summers and Jeff Harwood

WJW-TV

T-8 In-Depth Coverage

First “Diagnosis Cleveland”

Monica Robins, Dick Russ and Tom Beres

WKYC-TV

Second “Omar’s Venezuela”

Greg Groogan, Derek LeBeaud and Greg Hickey

WKYC-TV

T-9 Human Interest

First “Till Death Do Us Part”

Mark Spain and Ali Ghanbar

WJW-TV

Second “The Exorcism”

Dick Russ, Dean Cummings and Greg Hickey

WKYC-TV

Honorable Mention “A Womb with a View”

Greg Groogan, Kim Fatica and Greg Hickey

WKYC-TV

T-11 Sports Report or Commentary

First “Best of The Best”

Mark Schroeder

WJW-TV

Second “Super Kids”

Chris Reece and Tommy Bruno

WJW-TV

Honorable Mention “Love of The Game”

Greg Groogan and Kim Fatica

WKYC-TV

T-12 Spot News Videography

First “Livin’ on The Edge”

Chris Reece

WJW-TV

T-13 Feature Photography

First “Music for Healing”

Ali Ghanbari

WJW-TV

Second “Northern Lights”

Chris Reece

WJW-TV

Honorable Mention “Making Up for Lost Time”

Brian Johnson

WKYC-TV

T-14 Videotape Editing

First “Penciling The Past”

Gregory Hickey

WKYC-TV

First “Making Up for Lost Time”

Gregory Hickey

WKYC-TV

Honorable Mention “Cleveland’s Only Exorcism”

Gregory Hickey

WKYC-TV

Trade Publications

——————

TP-1 Trade Report

First “Dursban in the Cross Hairs”

Staff

Pest Control Technology

Second “State of the Industry Report”

Staff

Lawn & Landscape

Honorable Mention “State of the Industry”

Ali Cybulski

Interior Business Magazine

TP-2A Personality Profile

First “Russell Frith”

Kristen Hampshire

Lawn & Landscape

Second “Pro of the Year”

Brad Harbison

Pest Control Technology

Honorable Mention “Keeping Fashion Fresh”

Lisa H. Harrington

Chief Logistics Officer

TP-2B General

First “Field Of Dreams”

Larry Aylward

Golfdom Magazine

Second “Dallas Fleets Favor Earth-Friendly Fuels”

Sandra J. Wimmer

Government Procurement

TP-2D Trends

First “Franchise Focus”

Kristen Hampshire

Lawn & Landscape

Second “IT is All About Business”

Ken Krizner

Frontline Solutions

TP-3 Public Service/Investigative

First “Winds of Change”

Frank H. Andorka Jr.

Golfdom Magazine

TP-4 Departments

First “Rear View”

Jodi Dorsch, Karen Angus and Dan Moreland

Pest Control Technology

BEST IN OHIO

————

PV-2E Best in Ohio: Illustration

First

Andrea Levy

The Plain Dealer

Second

Rich Steinhauser

Akron Beacon Journal

Honorable Mention

Dennis Balogh

Akron Beacon Journal

NMGE – Best Web Site in Ohio

First www.dispatch.com

Staff

The Columbus Dispatch

Second

Staff

www.ohio.com

Honorable Mention IndustryWeek.com

Staff

IndustryWeek

NGE Best Non-Daily Newspaper in Ohio

First

Staff

Cleveland Scene

Second

Staff

Chagrin Herald Sun

Honorable Mention

Staff

Cleveland Free Times

OP-1E Best in Ohio: Column Writing

First

Amy Bracken Sparks

Cleveland Free Times

Second

Regina Brett

The Plain Dealer

Honorable Mention

Karen Samples

Cincinnati Enquirer

OP-2B Best in Ohio: Headline Writing

First

The Cincinnati Enquirer Copy Desk

Cincinnati Enquirer

Second

Staff

Lake County Tribune

Honorable Mention

Amy Richards

The Plain Dealer

OP-3B Best in Ohio: Review/Criticism

First

Margaret A. McGurk

Cincinnati Enquirer

Second

Amy Bracken Sparks

Cleveland Free Times

OP-4B Best in Ohio: Essay Writing

First

Connie Schulz

The Plain Dealer

Second

Kirsten Chapman

The Columbus Dispatch

OP-6B Best in Ohio: Editorial Writing

First

Mark Dodosh

Crain’s Cleveland Business

Second

Dave Lange

Chagrin Valley Times

Honorable Mention

Gigi Verna

Cincinnati Business Courier

OP-12 Best Photographer in Ohio

First

Chris Russell

The Columbus Dispatch

Second

Ken Love

Akron Beacon Journal

Honorable Mention

Steven Herppich

Cincinnati Enquirer

PV-1D Best in Ohio: Cartooning

First

Jim Borgman

Cincinnati Enquirer

Second

Rich Williams

Crain’s Cleveland Business

Honorable Mention

Jeff Stahler

The Cincinnati Post

PV-3D Best in Ohio: Info graphics

First

Ross Gosse

The Plain Dealer

First

Randy Mazzola

Cincinnati Enquirer

BGE – Best Business Publication in Ohio

First

Staff

Cincinnati Business Courier

Second

Staff

IndustryWeek

Honorable Mention

Staff

Crain’s Cleveland Business

TPGE Best Trade Publications in Ohio

First

Staff

Lawn & Landscape

Second

Staff

Golfdom Magazine

Honorable Mention

Staff

Transportation & Distribution

MGE Best Magazine in Ohio

First

Staff

Cincinnati Magazine

Second

Staff

Columbus Monthly

Honorable Mention

Staff

Ohio Magazine

RGE-A Best Radio Newscast in Ohio – Major Market

First

John Remy, Scott Gerfen and Sherry Fisher

WTVN-AM

Second

News Staff

WTAM 1100

Honorable Mention

April Baer

WCPN 90.3 FM

DGE-1 Best Daily Newspaper in Ohio (Circulation more than 100,000)

First

Staff

The Columbus Dispatch

Second

Staff

The Plain Dealer

Honorable Mention

Staff

Cincinnati Enquirer

DGE-2 Best Daily Newspaper in Ohio (Circulation less than 100,000)

First

Staff

The News-Herald

Second

Staff

The Chronicle Telegram

Winners received their awards at a banquet held at the Hilton Cleveland South in Independence.

The Press Club of Cleveland is a professional organization for working media and other communication specialists. It also sponsors the Cleveland Journalism Hall of Fame, with inductions held each November; provides scholarships to worthy young journalists-in-training; publishes the Cleveland Directory of News Contacts, and hosts regular professional programs and social activities.

For membership information, please contact The Press Club of Cleveland at 440/899-1222 or visit www.pressclubcleveland.com.

COPYRIGHT 2001 Business Wire

COPYRIGHT 2001 Gale Group